הפללת לקוחות הזנות – מחשבות על הצעת החוק לאיסור צריכת זנות

בימים אלה מונחת על שולחן הכנסת הצעת החוק להפללת לקוחות הזנות. הצעת החוק "איסור צריכת זנות וטיפול בקהילה (תיקוני חקיקה) התשס"ח – 2008 " הינה הצעת חוק פרטית של חברת הכנסת לשעבר זהבה גלאון, שהייתה יו"ר וועדת המשנה למאבק בסחר בנשים. כיום מובילה את הצעת החוק יושבת ראש הוועדה חברת הכנסת אורית זוארץ.
בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "בהצעה זו מביעה הכנסת את עמדתה כי הזנות הנה תופעה שלילית מיסודה, היוצרת פגיעה בוטה בכבוד האישה וחירותה, בשוויון זכויותיהן של נשים בחברה, ובזכותה של האישה על גופה". 
כמי שעובדת למעלה מ 25 שנים בשיקום נשים שהיו בזנות, וכמי ששומעת מידי שבוע את הסיפורים הקשים של הנשים שנוצלו בזנות, הן במסגרת עבודה קלינית -טיפולית בשיקום הנשים שנוצלו בזנות, והן במסגרת המחקר שעשיתי "חוויתן של נשים שעסקו בזנות רחוב בישראל (גור, 2004) – אני מאמינה כי הצעת החוק הזו היא צעד ענק וחיוני קדימה במאבק למיגור הזנות.
כל המילים שקיימות בעולם לא יספיקו לתאר את המשמעות האמיתית של הזנות עבור הנשים שנוצלו בזנות, עבור הנשים בחברה בכלל, ועבור כולנו כחברה. כל המילים שבעולם לא יספיקו כדי לתאר את פניהן של הילדות שנלכדו בעולם האפל והאכזרי של הזנות בגילאים 12, 14, 16, לאחר שניסו להימלט מהבתים בהם עברו התעללויות והזנחה מצמררים.
הספר שכתבתי "מופקרות – נשים בזנות (2008) מהווה מסמך נוקב שמתאר את סיפורי הנשים שנלכדו בזנות. המסקנה מקריאת הספר היא אחת, והיא חד משמעית: יש להילחם בכל דרך אפשרית בזנות, ולפעול למיגורה.
חוקרי הזנות ברחבי העולם תמימי דעים כיום כי הזנות, והסחר בנשים הם בין הפשעים החמורים ביותר שמתבצעים  בחברה המודרנית. מדהים להיווכח עד כמה הזנות מושרשת עמוק בתוך הסדר החברתי, תוך הסבת המבט הצידה מהפקרת הנשים, הגברים, הנערות, הנערים הילדות והילדים, שהופקרו על ידי בני משפחותיהם, ועל ידינו כחברה, להיות קורבנות של ניצול אכזרי שמשמעותו מוות חברתי, ופעמים רבות גם מוות פיסי, עינויים, אכזריות ואונס מתמשכים ויום יומיים, שמתבצעים הן על ידי הסרסורים, והן על ידי ה"לקוחות".
הזנות מכונה כיום "עבדות לבנה" "white slavery", או עבדות מודרנית . וכפי שבתקופת העבדות האדונים שכנעו עצמם שזה הייעוד האמיתי של השחורים, כך רווחים כיום המיתוסים שמעוורים את עיננו מלראות את המשמעות האמיתית של הזנות. מיתוסים שטוענים כי הזנות היא בחירה חופשית של נשים שמעוניינות להרוויח כסף קל, ונהנות ממיניות פרוצה.
בפועל הזנות נשלטת ברובה על ידי סרסורים וסוחרי נשים, שלוכדים באמצעות עינויים וסאדיזם קיצוניים, טרור והתמכרות לסמים, נשים, בעיקר ילדות, חסרות ישע, שהופקרו על ידי משפחותיהן. רוב הנשים נכנסות לזנות בגילאים צעירים ביותר באמצעות הכפייה של הסרסורים. רובן עברו התעללויות מיניות כבר בילדותן על ידי אנשים קרובים, והטראומה הזו הכשירה אותן להיות מנותקות מגופן ומרגשותיהן, ויצרה את הפגיעות לניצולן בזנות. הילדות שנלכדות על ידי הסרסורים עוברות "הכשרה" לזנות שכוללת עינויים מחרידים במטרה להכשירן לשאת את הבלתי נתפס: אונס או חדירה חוזרת ונשנית, על ידי עשרות "לקוחות", לכל הפתחים בגוף, שעות עבודה ארוכות ולא אנושיות שכוללות: אלימות, עינויים, אקטים מיניים בלתי נסבלים גופנית ופיסית, ובעיקר השפלה וביזוי. כל אלה הורסים את נפשותיהן וגופן, ובסיוע ההתמכרות לסמים הן נלכדות בתוך הזנות כמעט ללא מוצא. גם אלה שמצליחות להימלט מהזנות נושאות עימן צלקות נפשיות ופיסיות שלא יימחו לעולם.
קיימת כיום ספרות מקצועית רחבת היקף ביחס לנזק הנפשי והגופני הקיצוני שנגרם כתוצאה מניצול של יצור אנושי לשימוש מיני בידי צרכני המין הקנוי. בנוסף קיים תיעוד נרחב ביחס לאלימות ולסדיזם שהם חלק בלתי נפרד משגרת הזנות. עבור האישה המנוצלת בזנות הזנות היא אקט טראומטי של ניצול מיני דורסני. לא משנה בכמה שקרים משתמשים על מנת להסתיר את זה. זנות היא ניצול מיני דורסני – חד וחלק ופשוט.
הקיום של זנות בכל מקום בחברה שלנו זו בגידה בנשים, ובגידה באלה שהם שוליים בחברה ולכן הם פגיעים על רקע מוצא אתני, עוני או התעללות והזנחה. הזנות היא בעצם עידוד חברתי לפדופיליה משום שרוב המנוצלות בזנות הן ילדות מתחת לגיל 18. משמעות הזנות היא שגברים מבוגרים מכול שכבות החברה מקבלים גישה נוחה לגופן של ילדות צעירות תחת המסווה של "המקצוע העתיק ביותר בעולם", ומסווים נוספים של חילופי כסף והסחות דעת.
בנוסף לטראומה של הנשים שמנוצלות, הזנות מזיקה מאוד לחברה כולה. 87% ממקרי סחר בבני אדם המתקיים כיום בעולם הם למטרת סקס. רוב הנשים נמכרות כסחורת סקס עבור גברים בארצות שלהם, או שנסחרות לצורך סקס עבור גברים בארצות עשירות יותר.
מהיכרות עמוקה עם עול ם הזנות ברור כי מדינת ישראל, שחרטה על דיגלה את הערך המרכזי של כבוד האדם, חייבת לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת למגר את פשע הזנות. הדרך היחידה היעילה לעשות זאת היא להילחם בביקוש לזנות. ברגע שיפחת הביקוש לזנות – הסרסורים וסחרי הנשים לא יצאו לרחובות על מנת לגייס את הילדות במצוקה.
הצעת החוק והפללת הלקוחות מעוררת דיון ציבורי נוקב הן בקרב צרכני הזנות, שמספרם בישראל, לבושתנו הרבה, גדול. אולם גם בקרב גופים שפועלים למען זכויות אדם, אך חוששים שמא הציבור בישראל אינו בשל להצעת חוק כזו, ושיתכנו קשיים רבים באכיפת חקיקה מסוג כזה, או תג
בות-נגד חריפות.
חלק ממי שמתנגדים להצעת החוק אינם מבינים לעומק את משמעות הזנות. לאלה אני מציעה לקרוא את הספר שלי "מופקרות – נשים בזנות" שמסכם את סקירת הספרות המקצועית והמחקרית העדכנית ביחס לזנות, וחשוב מכך מספר את הסיפורים האישיים של הנשים.
ברגע שמבינים כי הזנות היא פשע קיצוני ברור שיש לאסור את הזנות, ולמגר אותה, באמצעות הפללת הלקוחות שהם המנוע של הזנות. דומה הדבר לפשעים חמורים נוספים כמו אונס או גילוי עריות. כולנו יודעים כי מדובר בתופעות רחבות היקף, שרוב קורבנותיהן אינן מתלוננות, ושבתי המשפט אינם מהווים עדיין זירה מותאמת לעשיית הצדק לנפגעות טראומות אלה – ויחד עם זאת לא יעלה על הדעת להתיר את הפשעים האלה תחת טיעונים שמדובר ב"פשע העתיק ביותר בעולם" או שקשה לאכוף את החקיקה. כיצד איפה נטענים טיעונים אלה כאשר מדובר בזנות ?
הפחתת הביקוש באמצעות חקיקה מותאמת, ובעיקר הסברה וחינוך, שהם חלק בלתי נפרד מהחוק, יורידו באופן מיידי את היקף פשע הזנות, ואת כל הפשעים שסובבים אותו כמו סחר בבני אדם, סחר בסמים וכדומה.
אני מאמינה כי חלק מהגברים שצורכים מין קנוי עושים זאת מתוך המיתוסים שמטשטשים את המשמעות האמיתית של הזנות כאונס של ילדות. אני מאמינה כי חלקם ימנעו מצריכת שירותי מין כאשר יבינו כי מדובר בפשע כנגד הנשים בזנות. גם בהיעדר אכיפה נאותה אני מאמינה כי רוב האזרחים אינם מעוניינים להפוך לפושעים, ומכאן שעצם החקיקה תיצור נורמה אתית – מוסרית צודקת וחשובה.
בעולם קיים חוק שעובד ! ב 1999 שבדיה, שהכירה בנזקים שנגרמים מזנות הן לנשים בזנות, והן לחברה כולה, התמקדה בשורש של הבעיה שזה צרכנות הזנות, הכריזה על הזנות כלא חוקית והפלילה את הצרכנים, את הסרסורים ואת סוחרי הנשים. לקורבנות (נשים, גברים וילדים) מציעים שירותי טיפול ושיקום.
לאור הצלחת החוק השבדי בהפחתה ניכרת של זנות וסחר בנשים בשבדיה, כמו גם בהפחתת עבירות נלוות של סחר בסמים, הולכות כיום בעקבות שבדיה מדינות נוספות באירופה כמו אנגליה, פינלנד ועוד, ונמצאות בשלבים של חקיקה דומה.
אני מקווה ומאמינה כי מדינת ישראל, שחרטה על דיגלה את ערך כבוד האדם כערך מרכזי, תצטרף למדינות הנאורות שחוקקו, או שנמצאות בשלבים מתקדמים של חקיקה, חוקים שאוסרים את הזנות. כך תהפוך מדינת ישראל למקום טוב יותר לחיות בו עבור ילדות, נערות ונשים – אך גם עבור גברים,  ועבור כל מי שערכים של כבוד האדם וחירותו, צדק, שוויון ואהבת אדם (ואישה) יקרים לליבו.
אני מזמינה אתכם, הקוראים והקוראות, להגיב כאן על המאמר, וליצור ביחד פורום של דיון בנושא כי בנפשנו הוא. אשמח לענות על שאלות, תהיות ומחשבות באמצעות הפורום הזה.

מקורות

גור, ע. (2004). חוויתן של נשים שעסקו בזנות רחוב בישראל. עבודה לאחר קבלת תואר מוסמך, בית הספר לעבודה סוציאלית, אוניברסיטת תל – אביב.

גור, ע. (2008). מופקרות – נשים בזנות. הוצאת קו אדום, הקיבוץ המאוחד, תל אביב.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מיכל  ביום דצמבר 26, 2009 בשעה 1:56 pm

  תודה לך ענת, על כל העבודה החשובה שאת עושה ועל המאמר הזה, שאליו אפנה את מי שבעתיד יתחילו לבלבל לי את המוח עם מיסוד הזנות וכל השטויות האלה. במקום להתחיל להעלות טיעונים, פשוט אשלח אותם לכאן. תבורכי.

 • whisper  ביום דצמבר 26, 2009 בשעה 3:24 pm

  מי שכבר מוכן ורוצה לקרוא, רחוק שנות אור ממוקדי הבעיה הנוראה הזו.
  זו עבודת נמלים.
  הרי אותו גבר שהולך לזונה מנותק מעצמו בדיוק כפי שהיא מנותקת מעצמה.
  אני מסכימה שהחוק הזה חשוב מאין כמותו.
  הסיכוי שהמתנגדים יתעוררו מהחשיכה האיומה שהם חיים בה – אפסי. הם לא יוכלו להתמודד עם עוצמת השבר בין העצמי המזוייף שלהם לאמת הקשה הזו, ורוב הסיכויים שהם פשוט יאבדו את עצמם לדעת. במקרה הטוב. מדובר כאן כל חברה כל כך חולה, שאני בהחלט מקווה שהחוק יעבור, כי במצב הנוכחי הדרך היחידה למגר את המעשים הנפשעים האלה היא הכח הזרוע, וללא חמלה.
  כן, הגיע הזמן שאנשי הכפר יקומו על הפושעים ולא על הקורבנות.
  בהחלט הגיע הזמן.

 • חנה בית הלחמי  ביום דצמבר 26, 2009 בשעה 3:37 pm

  גם למי שמכירה במציאות כהווייתה.
  לגבי החוק – אחת הבעיות היא ש(להבדיל כמובן מהח"כים הצדיקים)הרשויות המטפלות הן לעיתים גם לקוחות הזנות או מרוויחים ממנה משהו. אנחנו רואות את זה הרבה בדיווחים של נשים נסחרות על השוטר ידיד הבית שמקבל שרותים תמורת הודעה על פשיטות. מדובר בקבוצת לחץ לא קטנה. לצידה, נמצאים בכנסת חולירות כמו ח"כ זאב, שהודיע בראיון נרחב השבוע שבעצן את הזונות צריך לעצור, כי הן בבחינת שימת מכשול בפני עיוור ובשל פתיינותן של הזונות נופלים גברים לדבר עבירה.

  מעניין לעניין – נתקלתי אמש בזיפזופיי בסרט "הולי" שיצרו קבוצת מפיקים ויוצר ישראלי, על סחר בילדות לזנות בקמבודיה. http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,1019,209,43553,.aspx
  הקרנת בכורה בסינימטק: http://www.mouse.co.il/CM.shows_item_show,761,208,21676,.aspx
  יהיה שם captive market לספר, ואולי כמה קוראים שאחרת לא היו נחשפים אליו ולמה שכתוב בו.

 • רון  ביום דצמבר 26, 2009 בשעה 5:18 pm

  הטענה שלך שאנשים שהולכים לזונות נמצאים בחשיכה היא הכללה לא מבוססת וגם ההשוואה לשימוש בזנות ואונס היא מעוותת ומעידה על חולי חמור אצלך.

  • mischling  ביום ינואר 27, 2012 בשעה 4:40 am

   מבינה שקשה לך עם אתמול בלילה.
   תחשוב רגע איתך זה היה לזו שהיית "איתה".

 • נ  ביום דצמבר 26, 2009 בשעה 5:28 pm

  לפי מה שהבנתי הוא לא מתייחס לחשפנות וזה חבל.

 • whisper  ביום דצמבר 26, 2009 בשעה 5:34 pm

  הסיבה שאנשים שסובלים מנכות נפשית או פיסית הולכים לזונות או נערות ליווי, היא תוצאה של מערכת פשע עתיקת יומין.
  זה מנציח גם את הזנות וגם את הבעיה של אנשים פגועים לצור אינטימיות.
  במקרה הזה הבעייה היא עם המערכת כמובן ולא עם הלקוחות
  זה מצב של קומפלקס טרואמה של שני הצדדים.
  אם נפגעת מזה באופן אישי, זו לא הייתה כוונתי.
  בנושא החולי החמור אצלי – אין לי שום וויכוח – גם אם אתה היית עובר גילוי עריות, אונס , מכות, תקיפות ואשפוזים כמו שאני עברתי, היית נשאר עם טראומה קשה לכל החיים.
  וכן, אנחנו חיים בחברה חשוכה.
  האלימות שאתה חווה ממני, היא האלימות שאני חוויתי מאותם אנשים נפלאים שהציעו לסרסר אותי ולשלם לי על מין במהלך חיי, ואלא שפשוט היכו אותי ואנסו אותי.
  הקול שלי הוא לחישה חרישית לעומת זעקתם של כל הקורבנות בעולם הזה – גברים ונשים.
  לזה אתה קורא אלימות? הה!

 • גלעד סרי לוי  ביום דצמבר 26, 2009 בשעה 6:06 pm

  רק הערה קטנה – אני לא הייתי קורא לזה "צריכת זנות" ולאנסים המתמידים הללו לא הייתי קורא "לקוחות"

  זה נותן להם כיסוי חביב, בלתי מזיק, כמו מישהו שהולך לחנות וקונה ארטיק

 • ענת  ביום דצמבר 26, 2009 בשעה 6:23 pm

  לחנה בית הלחמי
  את לגמרי צודקת בעניין שיתוף הפעולה של גורמים שונים בממסד עם הזנות. יש בספר שלי כמה עדויות של נשים לגבי יחס המשטרה וכו'.
  מעבר לכך חלק מ"לקוחות" הזנות הם בהחלט אנשים מכובדים וחשובים , ובעלי תפקידים בכירים בחברה.

 • ענת גור  ביום דצמבר 26, 2009 בשעה 6:39 pm

  לגלעד סרי לוי – כמובן שאתה צודק בהחלט בעניין השימוש במילים מטעות על מנת להכחיש ולטשטש את הנזק שנגרם בזנות. השימוש במילים הוא חלק מהמיתוסים שאופפים את הזנות שמתייחסים לזנות כאל "מקצוע" ואל הנשים שמנוצלות בזנות כאילו הן בוחרות בכך . מעבר לכך בולט הפער בין ההתייחסות הסלחנית אל הגברים שמשתמשים בזנות, ובין הביזוי וההשפלה כלפי הקורבנות "זונה" "שרמוטה" ועוד. מילים שמשמשות כקללות קשות כלפי נשים

 • חנה בית הלחמי  ביום דצמבר 26, 2009 בשעה 10:08 pm

  לפני כשנה וחצי-שנתיים ראיין אותי בועז כהן לכתבה במוסף 24 של ידיעות על ייצוגים של זונות בספרות. אני טענתי שם שמדובר בספרות גברית שמייצרת רומנטיזציה של הזנות על מנת להכשיר אותה ובעיקר את הלקוח, המשתמש. למשל – זכרונות מהזונות העצובות שלי של גבריאל גרסיה מארקס, וספרים נוספים שהוזכרו בכתבה. מי שקבלה בוקסה לתגובה על דברי היתה עיתונאית בשם גפי אמיר, שהשתלחה בי בשפה ירודה ונימוקים סטריאוטיפיים אודות הפמיניסטיות הקיצוניות הללו (אני) שהורסות את החגיגה. כמובן שהגבתי בחריפות בבלוגיה והבנתי מעמיתותיי שדבר תגובתי הגיע גם לאותה גברת. למדתי הרבה שעורים לאורך השנים על שיתוף פעולה ממסדי-חברתי בכלל ושל נשים בפרט עם דיכוי נשים, זה היה סעיף קטן ולא מפתיע שקשור ספציפית לעניננו.
  חוויה דומה היתה לי בתגובות האלימות בפוסט על ארז אפרתי, לפני מס' שבועות.

 • שחר  ביום דצמבר 26, 2009 בשעה 11:35 pm

  דברים שאמר חה"כ נסים זאב מש"ס בישיבה של ועדת המשנה שדנה בהצעת החוק. זאב אמר שהוא תומך בחוק כי הוא ימגר את הזנות, אך ציין שהוא חושב שהאישה היא הפושעת מפני שהיא המשדלת וכי הגבר הוא קורבן.

  הדברים שהוא אמר גורמים לי לפסימיות בקשר למה שאמרת:
  "אני מאמינה כי חלקם ימנעו מצריכת שירותי מין כאשר יבינו כי מדובר בפשע כנגד הנשים בזנות. גם בהיעדר אכיפה נאותה אני מאמינה כי רוב האזרחים אינם מעוניינים להפוך לפושעים, ומכאן שעצם החקיקה תיצור נורמה אתית – מוסרית צודקת וחשובה."

  אני מקווה שאת צודקת ואני טועה.

 • נתאי  ביום דצמבר 26, 2009 בשעה 11:49 pm

  רק המשפט: מדינת ישראל, שחרטה על דיגלה את הערך המרכזי של כבוד האדם
  נקרא כמו הפוגה קומית
  איך אפשר לנתק זאת מן המציאות של הקפיטליזם הדורסני והכיבוש בישראל של היום?

 • רון סי  ביום דצמבר 27, 2009 בשעה 6:49 am

  הצליח להפחית את הזנות. הוא ניקה את הרחובות, אבל לא ברור מה קורה שלא מתחת לפנס.
  התיקון לחוק מגביר את התלות של הזונה בסרסור, ולמעשה לא מאפשר לזונה לפעול בלי סרסור. זאת משום שהוא לא מאפשר לזונה לקבל תשלום מהלקוח בעצמה. התוצאה הישירה של תיקון זה הוא לכן הגדלת כוחם של הסרסורים. קשה להאמין שהוא יספק הרתעה לצרכני זנות. אלה ידעו להזהר קודם כל לא להתפס משלמים עבור המין, בכל אופן לא ישירות לזונה. שנית הם ידעו שלפחות בפעם הראשונה שייתפסו הם ייצאו בלא כלום. ומה הסיכוי להתפס פעם שניה?
  בשורה התחתונה התיקון לחוק לא יפחית את הזנות, לא יגן על נשים, ויעניק סיוע לסרסורים.

 • ענת גור  ביום דצמבר 28, 2009 בשעה 11:56 pm

  מחקרים ודו"חות מעקב של ממשלת שבדיה במלאת 10 שנים לחקיקה להפללת לקוחות זנות מראים כי הזנות וסמחר בנשים בשבדיה צומצמו בשני שליש במהלך 10 השנים בהן פועל החוק. נכון שתמיד קיים פשע בשוליים של החברה, ובמחתרת אולם זו אינה סיבה כמובן להתרת הפשע. מה שאתה כותב זה כמו להגיד שבגלל שלא הצלחנו לחסל פשעים כמו גניבות למשל (שנעשות שלא מתחת לפנס) אז בואו נתן אישור לגניבות.
  זנות היא פשע חמור ביותר כנגד המנוצלים בה ולכן היא חייבת להיות אסורה ומי שמבצע את הפשע אלה הלקוחות, ולכן הם חייבים להיענש או לעבור חינוך מחדש שירתיע אותם מביצוע הפשע כלפי המנוצלים בזנות

 • עופר דגן  ביום ינואר 15, 2010 בשעה 12:11 am

  החוק להפללת הלקוחות יהיה, בסופו של דבר, מקובל בכל העולם המערבי. זה רק שאלה של זמן.

  כל הכבוד לנשים ולגברים שפועלים לקידומו !!

 • ענת גור  ביום ינואר 16, 2010 בשעה 9:35 pm

  גם אני כמוך מאמינה בכך . זה יהיה כמו עם העבדות, בדיעבד קשה בכלל להאמין שתופעה כזו התקיימה . אין מנוס לעולם המערבי להכיר בכך שמדובר בזוועה אנושית שקשה להעלות על הדעת שהיא בכלל מתקיימת. מאחר וכיום הולכים ומתרבים הן המחקרים והן הפעילים (בעיקר פעילות) למען מיגור הזנות, זו באמת שאלה של זמן.

 • עופר דגן  ביום ינואר 21, 2010 בשעה 6:45 am

  האם את יכולה להפנות אותנו לקישורים שמראים שבשבדיה החוק עובד ואכן מקטין את ממדי הזנות?

 • ענת גור  ביום פברואר 9, 2010 בשעה 10:08 am

  יש מספר מאמרים על כך לדוגמא במקראה של ד"ר מליסה פרלי על זנות וסחר בנשים יש מאמר של שרת המשפטים השבדית, לשעבר.
  ממסמך עדכני שהוצג בפני ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים על ידי עו"ד נוי ברינט עולה כי מבדיקה שערכו בתאריך 18.1.10 עם מר רוברט אניונג , בכיר במשרד המשפטים השבדי, והאמון על בדיקות והערכת השפעת החוק בשבדיה על מצב הזנות, עולה כי קיימת הפחתה ניכרת במספר הנשים המנוצלות בזנות, וכן גם נורבגיה וגם איסלנד הפלילו את הלקוחות, ובדנמרק יש כיום איסור חלקי על צריכת זנות.
  מאז 1999 ניתנו יותר מ 600 גזרי דין בעניינים של צרכנים שהפרו את החוק

 • ירון  ביום דצמבר 28, 2010 בשעה 9:53 pm

  ענת שלום, אני מודה לך על הספר ועל המאמרים המרשימים. עבודתך גרמה לי להפסיק לראות את הרומנטיטזציה שבזנות ובמקום זה לראות את העליבות והכיעור החשוף שיש מאחורי אותה תעשיה. כולי תקווה שתראי סיפוק מהעובדה שהצלחת לשנות מחשבה של אדם אחד.

 • עדי  ביום יוני 18, 2011 בשעה 6:53 pm

  אני קוקסינלית ועובדת בזנות מרצוני החופשי וכמוני יש עוד אלפי בחורות וקוקסינליות ונערי ליווי שעוסקים בתחום הזה מרצונונו החופשי.

  אתם צריכים להבין שזה סוג של שרות כמו כול דבר אחר וישנם הרבה ם מקצוע שקיים אלפי שנים.
  אנשים שאין להם הרבה דרכים להשיג סקס אלא רק בללכת לסקס בתשלום.
  בקצב הזה מדינת ישראל רק חוזרת אחורה בזמן צריך ךמסד את הזנות ולא להפוך אותה לדבר אפלולי ולא חוקי.
  שום חוק לא יצליח להעלים מקצוע שקיים אלפי שנים .

  זכותי לעשות אם גופי מה שבא לי ושום ח"כ שרוצה לקדם את עצמה על חשבוני לא תעשה את זה.

 • עין-אל יפת  ביום ינואר 27, 2012 בשעה 9:52 am

  כל הכבוד, ואם ניתן לומר אף שהחיינו. בעברי כתבתי עבודה סמינריונית על סחר בנשים למטרות זנות, והזדעזעתי מהיקף התופעה וחומרתה. תהיתי ביני ובין עצמי מתי נלך בעקבות שבדיה, ובעצם "איך לא חשבו על זה קודם". מקווה מאד שהצעת החוק תעבור, וגם אם לא היום, שנמשיך לפעול חברתית וחוקתית למען העברת החוק, שיכול בעיני לפתוח צוהר למלחמה הכל כך קשה בתופעת הזנות והלגיטימציה החברתית הניתנת לה. יישר כוח!

 • orsulao  ביום ינואר 27, 2012 בשעה 12:08 pm

  ענת,
  קודם כל הרשי לי להגיד, אני מעריצה את עבודתך ופועלך. הלוואי שהיתי יכולה להסביר ולהתנסח בבהירות כמוך על הנושא שכן אני מאמינה גדולה ברעיונות הללו אבל בדיונים בע"פ מול אנשים לא מצליחה להביע את עצמי כמו שאת מצליחה בצורה כה מוצלחת. בנוסף, את גם טיפלת בקרובת משפחה שלי ועל כך באמת אין מספיק מילים להודות.
  אני רוצה לשאול אותך שאלה שהרבה פעמים עולה כשאני משתתפת בדיונים על תופעת הזנות, אנשים מבינים שיש ניצול ומבינים שיש זונות שנמצאות בסכנת חיים ובאופן כללי במצב מאוד גרוע אבל תמיד יש את האחוז הזה שמציינים כנשים שבחרו לעסוק ב"מקצוע" בשביל להרוויח טוב, למשל סטודנטיות וכדומה, ולאו דווקא משכבות סוציואקנומיות מסוימות, נשים שנמצאות בזנות ללא סרסור, על דעת עצמן ומפעילות את עצמן "בעסק". האם יש נתונים על מה אחוז הנשים הללו? האם אפשר להגיד בוודאות שאישה ש"בוחרת" לעסוק בזה, גם אם מדובר רק על חמש אחוז מכלל הנשים בזנות, היא אכן בריאה וצלולה בנפשה לפני שבחרה בזה? או שמאה אחוז מהנשים שנמצאות בזנות הן בהכרח קורבנות עבר של התעללות וטראומה מינית או אחרת.
  ואני יודעת ששימוש במילים האלה הוא קשה, מילים כמו: בחירה, מקצוע, עיסוק, אבל לא ידעתי באיזה מילים להשתמש בטענה זו, כי זו טענה שאני שומעת הרבה פעמים כנגד הרעיון של מיגור הזנות.

  • anatgur  ביום ינואר 27, 2012 בשעה 1:50 pm

   שלום רב
   את צודקת רוב האנשים מעלים את הטיעונים האלה שיש נשים שבוחרות בזנות על מנת להשיג כסף "קל". זה גם חלק משטיפת המוח העקבית שעושים לכולנו שהזנות בסדר ושהיא בחירה של נשיםץ יש הרבה סרטים כמו "אישה יפה" שעושים רומנטיזציה של הזנות. וכל זה חלק מהשיטה שמשמרת את זה שיהיה מאגר קבוע של נשים וילדות שאפשר יהיה להשתמש בגוף שלהן לצורכי מין, אלימות, השפלה וסאדיזם, ללא הפרעה.
   במציאות ידוע בכל העולם שהרוב המכריע (למעלה מ 98%) מהזנות נשלטת על ידי סרסורים וסוחרי נשים. הרוב המכריע של הכסף עובד לידיהם ולא לידי האישה שמנוצלת על ידם לצורך רווחים. העולם התחתון ששולט בזנות לא מאפשר לנשים למכור שירותי מין באופן עצמאי.
   בנוסף מחקרים בכל העולם המערבי מראים כי עוני בלבד לא מייצר זנות. רק עוני בשילוב עם פגיעות מיניות בילדות מאפשר את התופעה הזו. בשונה מזה אפשר לראות במזרח (תאילנד וכו') ילדות שנמכרות על ידי המשפחות שלהן לזנות בגילאים רכים בגלל עוני. אבל במערב התופעה הזו כמעט ולא קיימת, ועוני בלבד לא מביא נשים לזנות. רק כאשר יש פגיעוּת מוקדמת בגלל התעללות בילדות + עוני זה יכול לייצר זנות.
   תנסי לחשוב על עצמך: האם היית מוכנה שכמה גברים יחדרו לגוף שלך מידי לילה על מנת להרוויח כסף ? במציאות זה בלתי אפשרי וגם אלה שעושות את זה עושות את זה עם הרבה סמים או אלכוהול כדי לא להרגיש מה קורה.

 • אביב יהלום  ביום ינואר 27, 2012 בשעה 5:31 pm

  ענת, כל מילה בסלע!
  היום שבו תיאסר צריכת הזנות בישראל יהיה יום היסטורי, לא פחות, ביחסי נשים-גברים בחברה, ותעודת כבוד לישראל כמדינה הומאנית ושוחרת זכויות אדם.

טרקבאקים

 • מאת כל עוד יש זנות בישראל | העוקץ ביום מרץ 13, 2011 בשעה 7:32 am

  […] "משתפי הפעולה" הסמויים מהעין, הזוכים ליחס סלחני, יישאו באחריות פלילית על מעשיהם, כמו בשוודיה. ביקשתי לקדם בחקיקה העמדה לדין של הלקוחות. […]

 • מאת תהיי רצינית | בחדשות | סלונה ביום פברואר 27, 2012 בשעה 1:22 pm

  […] קצת. על חוק הפללת הלקוחות (״זה רק יסבך את הענינים״) על איך בחורות מגיעות לרחוב […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: